E-PAPIEROSY FAQ

Czy e-papieros jest gorszy od tradycyjnego papierosa?

 

Wyniki badań przeprowadzonych przez Public Health England, czyli odpowiednik polskiego

Ministerstwa Zdrowia, dowodzą, że używanie e-papierosów jest o 95% mniej szkodliwe niż palenie zwykłych papierosów.

 

Zachęcamy do zapoznania się z treścią badań:

https://assets.publishing.service.gov.uk/government/

 

Choroba EVALI, co to takiego?

 

EVALI to akronim utworzony ze słów: E-cigarette or Vaping, product use- Associated Lung Injury, czyli uszkodzenie płuc spowodowane wapowaniem substancji za pośrednictwem e-papierosów. Termin ten powstał na potrzeby zdefiniowania nowej choroby płuc, spowodowanej zażywaniem trujących substancji narkotycznych oraz innych niedopuszczonych do sprzedaży składników za pośrednictwem e-papierosów. Amerykańska agencja rządowa CDC, czyli odpowiednik polskiego GIS, po fali zachorowań w USA przeprowadziła szereg badań nad chorymi i wyniki jednoznacznie potwierdzają, że w 48 na 51 próbkach pobranych z płuc pacjentów z podejrzeniem EVALI znajdowały się substancje THC oraz octan witaminy E. Aktualnie, ze względu na likwidację nielegalnej dystrybucji skażonych liquidów do e-papierosów, ilość przypadków EVALI w USA drastycznie spadła. Kraje Unii Europejskiej mogą czuć się bezpiecznie, ze względu na obowiązującą dyrektywę TPD, która sprawnie reguluje sprzedaż liquidów do e-papierosów. Kupując liquid wyprodukowany na terenie Unii Europejskiej oraz z legalnego i sprawdzonego źródła, mamy 100% gwarancję bezpieczeństwa.

 

Zachęcamy do zapoznania się z treścią badań CDC:

https://www.cdc.gov/tobacco/basic_information/e-cigarettes/severe-lung-disease.html

 

Czy można dolewać coś do liquidów?

 

Liquid do e-papierosów jest produktem specjalnego przeznaczenia, który przechodzi szereg testów przed dopuszczeniem go do sprzedaży. Standardowy liquid składa się z glikolu propylenowgo, gliceryny roślinnej, aromatów spożywczych oraz opcjonalnie nikotyny o odpowiednim stężeniu. Producenci zdecydowanie odradzają dodawanie innych substancji do gotowego produktu ze względu na możliwość zmiany składu chemicznego co w konsekwencji może stanowić zagrożenie dla zdrowia człowieka. Wyjątkiem są substancje dopuszczone do sprzedaży detalicznej takie jak: aromaty spożywcze lub sama baza nikotynowa.

 

Dlaczego e-papieros wybucha?

 

E-papierosy jak większość urządzeń elektronicznych w tym telefony i laptopy, posiadają wbudowane lub wymienne ogniwa Litowo-Jonowe. Podczas niewłaściwego użytkowania mogą one ulec samozapłonowi. Dlatego tak ważne jest, aby kupować urządzenia z legalnego i sprawdzonego miejsca. W każdym sklepie sprzedawca dokładnie wyjaśni nam jak prawidłowo ładować urządzenie, czego unikać oraz jak dbać o samo urządzenie np. kupując specjalne „koszulki naprawcze”, które znacznie minimalizują ryzyko samozapłonu wymiennych ogniw litowo-jonowych.

 

Czy e-papieros pomoże mi rzucić palenie tytoniu?

 

Zdecydowanie tak, dowiódł tego brytyjski naukowiec  profesor Peter Hajek z Queen Mary University w Londynie przeprowadzając badania na 886 palaczach, których przydzielił losowo do grup stosujących jedną z nikotynowych terapii zastępczych. Uczestnicy przez rok zażywali między innymi gumę do żucia, pastylki do ssania, inhalatory i aerozole.

E-papierosy były prawie dwa razy bardziej skuteczne niż stosowane standardowe nikotynowe produkty zastępcze. Nasze codzienne doświadczenie również to potwierdzają, większość osób, która przerzuciła się na e-papierosy, nigdy nie wróciła do palenia tytoniu.

 

Zachęcamy do zapoznania się z treścią badań:

https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa1808779

 

Jaki poziom nikotyny w liquidzie wybrać?

 

Wszystko zależy od tego, jakie papierosy palisz na co dzień i jakie urządzenie do wapowania wybierzesz. Bardziej zaawansowane urządzenia potrafią generować większą ilość aerozolu, dlatego osoby korzystające z takich urządzeń korzystają najczęściej z bardzo niskiej zawartości nikotyny.
Dużą rolę w odpowiednim doborze nikotyny odgrywa doradca w sklepie, który na podstawie kilku prostych pytań potrafi dopasować odpowiedni poziom nikotyny.

 

Ile ml liquidu do e-papierosa powinienem dziennie zużywać?

 

Zależy od mocy liquidu, urządzenia do wapowania, indywidualnych preferencji oraz ilości i mocy wcześniej wypalanych papierosów. Na to pytanie nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi. Może to być 1ml, a może być to 10ml.

 

Czy nikotyna jest rakotwórcza?

 

Nikotyna nie jest rakotwórcza, ale wpływa na istniejące już komórki nowotworowe, czego dowiodły badania Graham W. Warren i Anurag K. Singh „Nicotine and lung cancer” .
Pamiętajmy, że to dym papierosowy jest rakotwórczy ze względu na ponad 4 000 substancji chemicznych, z czego zdecydowana większość jest toksyczna.
Takie samo stanowisko w sprawie nikotyny posiada WHO czyli Światowa Organizacja Zdrowia.

 

Zachęcamy do zapoznania się z treścią badań oraz ze stanowiskiem WHO w tej sprawie:

https://cancer-code-europe.iarc.fr/index.php/en/ecac-12-ways/tobacco/199-nicotine-cause-cancer?fbclid=IwAR3l2keA73HEMR_Msh3uZURI9q6z80d9y7NNY98yOTL9XyzL1gPv0ZRiMz8

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3622363/

 

Czy jest to możliwe, aby po korzystaniu z e-papierosów mieć wodę w płucach?

 

Zdecydowanie nie, jest to od dawna powielany mit. Dr Mirosław Dworniczak badający temat e-papierosów od wielu lat, dementuje plotki o wodzie w płucach, podając proste przykłady osób korzystających z saun parowych, osób pracujących na basenach czy też ludzi żyjących w lasach tropikalnych. Wdychany aerozol za pośrednictwem e-papierosów w żaden sposób nie powoduje gromadzenia się wody w płucach.

 

Czy e-papierosy (liquidy do e-papierosów) zawierają tytoń?

 

Liquidy do e-papierosów nie zawierają tytoniu. Niektóre firmy jednak próbują bazować na reputacji e-papierosów i reklamują swoje alternatywne produkty (inne niż papierosy tradycyjne) pod nazwą e-papieros, a w rzeczywistości stosują wkłady z prasowanym odpowiednio tytoniem, co nie ma nic absolutnie wspólnego z e-papierosem i wprowadza konsumenta w błąd.

 

Dla kogo przeznaczone są e-papierosy?

 

E-papierosy przeznaczone są dla osób pełnoletnich, które borykają się z uzależnieniem od tytoniu, wyrobów tytoniowych lub nowatorskich wyrobów tytoniowych.

 

Mam 16 lat i palę zwykłe papierosy, czy mogę używać e-papierosów, żeby rzucić palenie?

 

E-papierosy, jak i wyroby tytoniowe są dla osób pełnoletnich. W Twoim przypadku zalecamy się skontaktować z pedagogiem, lub udać się z opiekunem do lekarza lub terapeuty uzależnień.

 

W tym roku kończę 18 lat, czy mogę kupić liquid do e-papierosa?

 

Nie. Tylko osoba pełnoletnia, czyli taka, która ma ukończone 18 lat może dokonać zakupu.

 

Czy przebywanie w jednym pomieszczeniu z osobą wapującą jest szkodliwe?

 

Organizacja Cancer Research UK stwierdza, że „mało prawdopodobne jest, aby były szkodliwe”. Nie ma naukowych dowodów na to, że w przypadku wapowania zachodzi efekt biernego palenia, który jest znany w sytuacji palenia tytoniu. Dodatkowo California Department of Public Health przeprowadziła badania w kilku mocno “zachmurzonych” punktach sprzedaży vape. Badania dowiodły, że w powietrzu nie znajdują się substancje zagrażające zdrowiu osób znajdujących się w pomieszczeniu.

 

Link do badań:
http://tobaccoanalysis.blogspot.com/2017/05/vape-shop-air-sampling-by-california.html

 

Jakich liquidów do e-papierosów nie wybierać?

 

Jeśli oferowany jest Ci liquid, który zawiera nikotynę w większej dawce niż 20mg/ml to znaczy, że ten liquid nie mógł być legalnie wprowadzony do sprzedaży na terenie UE. Liquid, który zawiera mniej niż 20mg/ml a jego pojemność jest większa niż 10ml, również mógł być nielegalnie wprowadzony do sprzedaży na terenie UE. Jeżeli na etykiecie nie ma wyszczególnionej nazwy oraz adresu producenta również nie powinieneś wybierać takiego produktu.

 

Akcyza. Co, kiedy, ile?

 

Od 1 lipca 2020 r. rozpoczyna się okres przejściowy, który będzie trwać przez okres 3 miesięcy. Po tym czasie liquidy do e-papierosów mają zostać objęte akcyzą w wysokości 55 gr/ml liquidu. Nasza firma już od dłuższego czasu pracuje nad tym, aby wszyscy klienci sieci sklepów VCP sp. z o.o. nie odczuli drastycznych wzrostów cen.

 

Więcej na temat akcyzy :

https://www.money.pl/gielda/akcyza-na-e-papierosy-branza-obawia-sie-gwaltownego-wzrost-podatku-6482822700255361a.html

 

Czym różnią się sole nikotynowe od klasycznej nikotyny występującej w liquidach?

 

Najczęściej sole nikotynowe występują w postaci:
• Benzoesanu
• Salicylanu
• Jabłczanu
• Winianu
• Pirogronianu
• Lewulinianu
• Mleczanu

Większość soli jest bezzapachowa. Ma to swoje konsekwencje – w trakcie wapowania, liquid jest niemal zupełnie pozbawiony drapania w gardle, a nikotyna nie ma wpływu na pierwotny smak liquidu. Nikotyna z soli jest przyswajana w szybyszm tempie, przez co głód nikotynowy jest zaspokajany niemalże od razu. Uczucie to utrzymuje się dłużej, niż w przypadku zwykłej nikotyny.
Wpływ na zdrowie soli nikotyny jest znacznie lepiej zbadany, niż wpływ nikotyny w znanej obecnie nam formie (nikotyna w roztworze glikolu i gliceryny), ponieważ w tytoniu nikotyna występuje właśnie w formie soli (cytrynian i maleinian).